Вартість послуг
- 96.12Консультація невропатолога700 грн
- 99.03Повторна консультація невролога300 грн
Якщо у вас безсоння, ви постійно не висипаєтеся або маєте інші проблеми з режимом сну і неспання, то звертайтеся до спеціалістів «Доктор Спін» в Києві. Ми допоможемо визначити причини розладу і підберемо відповідне саме вам лікування порушень сну!
Причини розладу циркадного ритму
Виділяють як зовнішні, так і внутрішні фактори, що викликають збої циркадного ритму сну. До зовнішніх впливів відносять:
- джетлаг, тобто швидка зміна часових поясів (зазвичай більше двох), викликана перельотом;
- відсутність звичного режиму дня (відхід до сну і пробудження постійно відбувається в різний час);
- специфічний графік роботи з плаваючим розкладом і частими переробками;
- сліпота (немає впливу сонячного світла, який прямо впливає на циркадний ритм сну);
- тривалий постільний режим (в тому числі при тривалій госпіталізації);
- прийом речовин, які впливають на біологічний годинник.
До основних зовнішніх факторів відносять нечутливість до циклів дня і ночі, пошкодження головного мозку в результаті черепно-мозкових травм, інсульту, енцефаліту, хвороби Альцгеймера.
Прояви проблем зі сном
При порушеннях циркадного ритму людина не може заснути і / або прокинутися в потрібний час. Відповідно вона може скаржитися на безсоння, сонливість вдень, неясність думок, проблеми з концентрацією уваги і т.д. Якщо тривалий час ігнорувати проблему, то можливі й інші проблеми, в тому числі зловживання шкідливими звичками, побічні дії від стимулюючих або снодійних засобів, набір ваги і т.д.
Також слід враховувати, що виділяють різні розлади циркадного ритму:
- синдром фазової затримки. Виявляється пізнім засинанням і пробудженням, а заснути раніше у пацієнта не виходить. Найчастіше зустрічається у підлітків і молоді;
- синдром випередження фази сну. В цьому випадку люди засинають і прокидаються раніше нормального графіка. Сонливість настає на початку вечора і зберегти бадьорість до пізнього часу вкрай складно. Властиво людям похилого віку;
- синдром не 24-годинного циклу. Час засинання і пробудження змінюється мало не щодня. Подібна проблема трапляється рідко, більш властива сліпим;
- нерегулярний циркадний ритм сну. Цикл сну-неспання збитий, люди сплять по кілька годин в різний час доби.
Діагностика розладу циркадного ритму
Для підтвердження порушень сну необхідно звернутися до профільних спеціалістів нашої клініки в Києві. Лікар проаналізує симптоми, на які ви скаржитеся, розпитає про графік роботи, перельоти, прийом ліків і т.д. Також він попросить вести щоденник, в який протягом декількох тижнів, записується час відходу до сну і пробудження. Додаткові тести потрібні досить рідко.
Лікування порушень сну
Терапія спрямована або на відновлення нормального циркадного ритму сну, або на допомогу пацієнтові з наявним безсонням або небажаною сонливістю в денний час. Лікування в кожному конкретному випадку в "Доктор Спін" підбирається індивідуально.
До загальних рекомендацій відноситься зміна поведінки і нормалізація графіка сну і неспання. Якщо можливо, то лягати спати і прокидатися варто приблизно в один час. Проблема з джетлаг, як правило, проходить сама через кілька днів.
Коли дотримуватися цих рекомендацій немає можливості або це не допомагає, то може бути призначено наступне:
- вплив яскравого світла в денний час, коли потрібно неспання;
- мінімізація впливу світла перед відходом до сну (носіння сонцезахисних окулярів після роботи, затемнення спальні, надягання маски на очі на ніч);
- поступовий зсув графіка сну в необхідному напрямку. Завчасне зміщення часу засинання і пробудження може допомогти мандрівникам уникнути джетлага при перельоті;
- прийом медикаментів. Як засоби проти безсоння використовуються снодійні короткочасної дії, а для підвищення активності в період неспання - стимулюючі препарати. Людям з позмінною роботою, мандрівникам і сліпим можуть призначатися медикаменти з мелатоніном.