Що краще КТ або МРТ

У сучасному світі новітні технології застосовуються в усіх сферах життя людини. Не виняток і медицина. Для діагностичних досліджень людського організму використовуються найновіші розробки, інноваційні методи. Останнім часом на терені діагностики стали широко використовувати випромінювання, безпечне для людини. Велику популярність здобули такі методи як комп'ютерна та магнітно-резонансна томографії. Людині, далекій від тонкощів медичних обстежень, може здатися, що різниця між КТ і МРТ незначна. Однак, це не зовсім так. Безсумнівно, загальне у цих методик не тільки назва - томографія. Їх об'єднує принцип роботи - отримання пошарових зрізів обстежуваних областей, зовнішній вигляд апарата - обидва прилади являють собою велику «трубу» з висувною кушеткою. Обидва методи діагностики неінвазивні - не вимагають застосування ніякого впливу на шкіру або слизові (з допомогою голок або інших хірургічних інструментів). Незважаючи на це, відмінності КТ і МРТ величезні: ці види діагностики засновані на абсолютно різних фізичних явищах. Перш ніж вибрати спосіб обстеження, необхідно розібратися, чим відрізняється обстеження КТ від МРТ.

Чим КТ відрізняється від МРТ?

Щоб ясно розуміти яка різниця між МРТ і КТ, потрібно перш за все розібратися що є принципом дії сканування в кожному з видів томографії. Комп'ютерна томографія використовує рентгенівське випромінювання. В ході обстеження сканер обертається навколо людського тіла, роблячи знімки під різними кутами з різних точок. Після чого зображення обробляються на комп'ютері і в результаті виходить тривимірне зображення органу що діагностується. Дуже важливо, що за допомогою налаштувань апарату можна регулювати товщину зрізу і домогтися високої точності діагностики. До основних переваг комп'ютерної томографії відносяться:

 • отримання об'ємного зображення об'єкта, що діагностується ділянки тіла людини, з подальшою реконструкцією;
 • можливість отримати чіткий знімок всіх кісток і м'яких тканин;
 • безболісність процедури;
 • швидкість сканування та обробки отриманих даних;
 • висока точність інформації;
 • можливість зберігання зображення в пам'яті комп'ютера;
 • менша доза рентгенівського опромінення, в порівнянні з рентгеноскопією;
 • багатозрізові спіральні комп'ютерні томографи дозволяють провести дослідження з меншою променевим навантаженням, що важливо;
 • простота дослідження;
 • відмінна візуалізація порожнистих органів.

Крім того, даний метод дослідження можна застосовувати пацієнтам, які мають металеві та електронні пристрої (імплантати) в тілі - чим КТ відрізняється від МРТ. Комп'ютерна томографія широко застосовується для дослідження внутрішніх органів, виявлення кровотеч, пухлин різного характеру, в політравмі. При всіх перевагах, комп'ютерна томографія, природно, має ряд недоліків. Зокрема, через використання рентгенівського опромінення КТ не можна часто застосовувати і проводити вагітним і дітям (суворе протипоказання).

Магнітно-резонансна томографія також заснована на принципі отримання даних і моделюванні на їх основі об'ємного зображення. Однак для отримання даних використовується сильне магнітне поле - в чому відмінність МРТ від КТ. Під дією магнітного поля атоми водню людського організму шикуються у напрямку магнітного поля. Перпендикулярно магнітному полю апаратом-томографом надсилаються електромагнітні імпульси, на які резонують атоми, які мають таку ж частоту коливань. Резонанс вловлюється апаратурою, сигнали обробляються і виходить тривимірне зображення. Причому, різні тканини і органи людини мають різний зміст атомів водню і посилають різні за силою резонанси. Використання магнітного поля дозволяє вивчити не тільки фізичний стан органу, але також - хімічну будову і функції досліджуваного органу. Це пояснює в чому різниця МРТ і КТ. Перевагами магнітно-резонансної томографії, безперечно, є:

 • найвища точність інформації;
 • висока інформативність при обстеженнях головного і спинного мозку;
 • точність діагностування спинномозкових пухлин і гриж;
 • безпека для дітей і вагітних;
 • можливість частого використання даного методу, зокрема, в дитячій онкології;
 • відсутність больових відчуттів при діагностиці;
 • вивчення досліджуваного органу в будь-яких проекціях і отримання тривимірного зображення.

Незважаючи на всі переваги, МРТ не досить добре діагностує дрібні вогнища в легенях, його не можна використовувати при наявності різних металевих імплантатів. Крім того, в ході обстеження необхідно довго зберігати нерухомість.

МРТ і КТ в чому відмінність

Для кожного виду діагностики існують свої показання (також, як і протипоказання) і у кожного з методів дослідження свої можливості, обумовлені застосуванням різних видів випромінювання. Безумовно, перед вибором обстеження необхідно проконсультуватися з лікарем, який призначить найбільш оптимальний при певної хвороби метод діагностики, враховуючи вартість дослідження.

Дуже часто КТ призначається для вивчення пошкодження кісток основи черепа, скроневих кісток, навколоносових пазух, ураження лицьового скелета, щелеп, зубів, виявлення аневризми, атеросклеротичних уражень судин. Дуже інформативна КТ для виявлення захворювань і патологій грудної порожнини (пневмонія, туберкульоз і т.д.), дослідження порожнистих органів (шлунок, кишечник і т.д.), діагностики уражень і недуг суглобів і кісток, при захворюваннях хребта (сколіоз, вторинне ураження кісток і т.п.). Таким чином, комп'ютерна томографія є універсальним методом вивчення організму. Однак, для дослідження м'яких тканин, суглобів, судин більш інформативним способом діагностики все ж є магнітно-резонансна томографія.

Зазвичай МРТ призначається для виявлення пухлин і новоутворень в м'яких тканинах, обстеження внутрішньочерепних нервів, гіпофіза, патологій оболонок головного і спинного мозку, уражень тканин спинного і головного мозку, дослідження зв'язок, суглобових поверхонь, м'яких тканин. Незамінна МРТ-діагностика для виявлення інсультів в перші години, при запаленнях або метаболічних змін мозкової тканини, а також хворих на розсіяний склероз. Величезне значення МРТ має для діагностики захворювань передміхурової залози, матки, прямої кишки, сечового міхура, онкологічних захворювань: визначення стадії розвитку, локалізації, взаємодії з сусідніми структурами.

За допомогою МРТ проводиться високоінформативна діагностика стану жовчовивідних шляхів, жовчного міхура, підшлункової залози, виявляються запальні процеси, абсцеси, кісти та ін. Природно, МРТ дає можливість отримати повну «картину» різних пухлинних процесів (часто застосовується як контроль в ході лікування). Для отримання більш чітких знімків іноді при обстеженнях застосовують контрастний препарат як в КТ, так і в МРТ. За часом процедура МРТ займає 20-30 хвилин, чим відрізняється від томографії комп'ютерної - КТ зазвичай займає 10-15 хвилин. Незважаючи на відмінності, переваги і недоліки, обидва методи дослідження дають максимально повну «картину» стану органів і систем людського організму. У деяких випадках більше інформації дасть МРТ, яка краще візуалізує м'які тканини (м'язи, нерви, мозок, судини та ін.), а КТ дасть точну і детальну картину при проблемах з кістковою тканиною (травми, переломи), а також при захворюваннях легенів. Питання про ефективність того чи іншого методу дослідження вирішується лікарем. Для отримання достовірних результатів і встановлення точного діагнозу в онкології, при травмах черепа призначають обидва види діагностики.


Залишилися питання?

Наші адміністратори дадуть відповідь на будь-яке питання щодо послуги