Міфи і факти про МРТ діагностику
Магнітно-резонансна томографія є відносно новим видом інструментального дослідження в медицині. І хоч науково доведена і ефективність, і безпека цього методу, з ним все одно пов'язано чимало стереотипів і хибних думок.
Спеціалісти "Доктор Спін" в Києві на практиці стикалися з різними домислами щодо МРТ. Щоб їх розвіяти ми підготували матеріал про достовірні відомості про магнітно-резонансну діагностику.
Міф №1: Для МРТ вкрай багато протипоказань і заборон
Доведений факт: перелік обмежень невеликий. Навіть при наявності деяких видів і моделей імплантів, стентів в серці і кардіостимуляторів, протезів в суглобах може бути проведено МРТ.
Але якщо у пацієнта вони все ж є, до обстеження потрібно надати післяопераційну виписку або інший документ, в якому вказується вид імплантованого об'єкта. Тільки на підставі цього приймається рішення про можливість проведення томографії. Якщо відповідні документи втрачено, то їх слід відновити у лікуючого лікаря або в клініці, де виконувалася операція по установці імпланта (протеза / стента / кардіостимулятора).
З метою безпеки ніколи не потрібно замовчувати інформацію про наявність металевих об'єктів в тілі!
Міф №2: При МРТ металеві коронки або зубні імплантати будуть пошкоджені
Факт: металеві предмети в ротовій порожнині можуть стати причиною "артефактів" зображення, тобто спотворень і різних неточностей на одержуваних знімках. Але пошкодитися в ході МРТ або травмувати ротову порожнину пацієнта вони точно не можуть.
Міф №3: МРТ не можна робити, якщо є пірсинг чи татуювання
Факт: подібні особливості не є протипоказаннями. Так, пірсинг просто потрібно буде зняти перед тим, як лягати в томограф. З татуюваннями все ще простіше. Якщо вони зроблені зовсім недавно (пройшло менше 10 днів), то ми в Києві запропонуємо перенести процедури до моменту загоєння шкірних покривів. Після цього ніяких заборон для власників тату немає.
Міф №4: Через клаустрофобію точно доведеться відмовитися від МРТ
Факт: клаустрофобія, тобто патологічний страх тісних і замкнутих просторів, дійсно відноситься до відносних протипоказань. Але категорично виключати можливість МРТ не варто. По-перше, значення має вираженість клаустрофобії: якщо тісні простори викликають просто неприємні відчуття, то пройти обстеження можна. Відмовитися треба при виникненні нападів задухи і відсутності ефекту від різних видів терапії.
По-друге, сучасні томографи, включаючи використовуваний в "Доктор Спін" Philips Intera 1.5 Т, мають досить широкий і відкритий з двох сторін тунель. А значить напади страху малоймовірні. По-третє, процедура може бути в будь-який момент екстрено перервана, якщо пацієнт відчуває сильний дискомфорт.
Міф №5: МРТ тільки для візуалізації м'яких тканин, для обстеження кісток потрібно робити КТ
Факт: МРТ дозволяє досліджувати і тверді і м'які тканини. Вибір інструментальних методів діагностики обумовлений переслідуваними клінічними завданнями. Припустимо, стресовий перелом краще діагностувати за допомогою магнітно-резонансної, а багатоуламковий - комп'ютерної томографії.
Більш того, є випадки, коли потрібні обидва цих дослідження, так як вони здатні доповнити один одного і допомогти з постановкою правильного діагнозу і вибором ефективного лікування.